The Minister

Dan Jørgensen (S) Minister for Climate, Energy and Utilities (appointed June 27th 2019).

Danish: Klima-, energi- og forsyningsminister

English: Minister for Climate, Energy and Utilities 

French: Ministre du Climat, de l’Énergie et de l’Approvisionnement 

German: Minister für Klima, Energie und Versorgung 

Spanish: Ministro de Clima, Energía y de Suministros

Curriculum Vitae

Dan Jannik Jørgensen, born June 12th 1975 in Odense.

Member period

Member of the The Danish Parliament (Folketinget) for The Social Democratic Party in Funen greater constituency from June 18th 2015.
Candidate for The Social Democratic Party in Middelfart nomination district from 2011.

Parliamentary career

Minister for Climate, Energy and Utilities from June 27th 2019.
Minister for Food, Agriculture and Fisheries December 12th 2013 ‒ June 28th 2015.
Vice-chairman of the parliamentary group of the Social Democratic Party 2017 ‒  2019. 
Member of the European Parliament July 20th 2004 - December 11th 2013: 

  • President of the Animal Welfare Intergroup.
  • Vice-chairman of European Parliament Committee on Environment, Public Health and Food Safety.
  • Head of the Danish delegation of Social Democrats in the European Parliament.

Education

MSc (political science), Aarhus University, 2004.

Employment

External lecurer, Seattle University, 2012-2013.
External lecurer, Sciences Po, Paris, 2012-2013.
External lecurer, Danish Institute for Study Abroad, Copenhagen, 2011-2013.
Adjunct Professor, Aalborg University, 2016.
External lecurer, Department of Political Science, University of Copenhagen, 2013.
External lecturer, Department of Political Science, Aarhus University, 2010.

Affiliations

Current Chair of IEA's Global Commission on People-Centred Clean Energy Transitions.  
Member of the advisory board of World Watch institute Europa, 2011-2013.
Member of the board of AWE Center Nairobi, Center for Education and Humanity, 2007-2010.