Curriculum Vitae

Dan Joergensen was appointed Minister for Climate, Energy and Utilities on June 27th 2019

Dan Jannik Jørgensen, born June 12th 1975 in Odense.

Member period

Member of the Folketing for The Social Democratic Party in Funen greater constituency from June 18th 2015.
Candidate for The Social Democratic Party in Middelfart nomination district from 2011.

Parliamentary career

Minister for Climate, Energy and Utilities from June 27th 2019.
Minister for Food, Agriculture and Fisheries December 12th 2013 ‒ June 28th 2015.
Vice-chairman of the parliamentary group of the Social Democratic Party.
Member of the European Parliament July 20th 2004 - December 11th 2013, president of the Animal Welfare Intergroup.
Vice-chairman of European Parliament Committee on Environment, Public Health and Food Safety. Head of the Danish delegation of Social Democrats in the European Parliament.

Education
MSc (political science), Aarhus University, 2004.

EmploymentExternal lecurer, Seattle University, 2012-2013.
External lecurer, Sciences Po, Paris, 2012-2013.
External lecurer, Danish Institute for Study Abroad, Copenhagen, 2011-2013.
Adjunct Professor, Aalborg University, 2016.
External lecurer, Department of Political Science, University of Copenhagen, 2013.
External lecturer, Department of Political Science, Aarhus University, 2010.

Affiliations
Member of the board of AWE Center Nairobi, Center for Education and Humanity 2007-2010. Member of the advisory board of World Watch institute Europa 2011-2013.

Publications
Author of »Eurovisioner - Essays om fremtidens Europa«, Informations Forlag, 2006, »Grøn Globalisering - miljøpolitik i forandring«, Hovedland, 2007, »Politikere med begge ben på jorden hænger ikke på træerne«, Informations Forlag, 2009, »Mellem Mars og Venus - EU's rolle i fremtidens verdensorden«, Forlaget Sohn, 2009, and »Grønt håb - Klimapolitik 2.0«, Forlaget Sohn, 2010. Co-author of »Beyond deniers and believers: toward a map of the politics of climate change« in Global Environmental Change, 2015.